BAŞARILI İNSANLAR NE YAPAR?

Başarılı insanların diğerlerinden farklı olarak neler yaptığı gözlemlenmiş ve bu çalışma sonucunda başarılı olmak isteyenler için “Biraz Daha Fazla Prensibi” ortaya konulmuş. Normalin üstünde başarılar elde ederek diğerlerine fark atan kişiler bazı şeyleri sıradan insanlara göre “biraz daha fazla” yapıyorlarmış. Uzmanlar, iş yaşamında öne çıkmak isteyenler için neleri “biraz daha fazla” yapmak gerektiğini listelemiş ve bu listeyi “Biraz Daha Fazla Prensibi” olarak adlandırmış.

İnsanlar kendi zayıf yönlerini abartmaya, başkalarının ise güçlü yönlerini öne çıkarmaya bayılırlar. Başarısızlıklarını ve eksikliklerini sık sık kendilerine hatırlatırken, kendilerinde olmasını istedikleri özellikleri de başkalarında görmeye meyillidirler. Bu durum belki eğitim seviyesinden veya kişilik yapısından, belki de diğerlerinin daha kendilerinden emin görünmelerinden kaynaklanıyordur.

Devamlı olarak, başarılı insanların bize göre ne kadar olağanüstü olduklarını düşünürüz. Belki de başarılı insanları fazla yetenekli ya da çok şanslı buluruz. Ama bu başarılı kişiler de genellikle bizimle aynı yeteneklere ve benzer koşullara sahiptirler. Arada sadece küçük farklar vardır. Bu farkları yaratmanın sırrı ise “Biraz Daha Fazla Prensibi”nde saklı:

–       Biraz daha fazla çaba göstermek

–       Biraz daha fazla zaman ayırmak

–       Biraz daha fazla yardım almak

–       Biraz daha fazla gerçekçi olmak

–       Biraz daha fazla değişmek

–       Biraz daha fazla düşünmek

–       Biraz daha fazla planlı olmak

Siz de bu listeye kendi “biraz daha fazla”larınızı ekleyebilirsiniz. Sizce başarılı insanlar, bunların dışında neleri daha fazla yapıyor olabilirler?

“Dünyanın en hızlı koşan adamı” olarak tanınan Usain Bolt, 100 metre yarışlarında dünya rekorunun sahibidir. Bu yarıştaki rekoru 9.69 saniyeydi. 2008 Yılı Olimpiyatları’nda yarıştığı yedi kişiyi geçerek altın madalyanın sahibi oldu. Sizce onunla, gümüş madalya sahibi olan Richard Thompson arasındaki fark neydi? Ben söyleyeyim: 0.2 saniye. Thompson, 100 metreyi 9.89 saniyede koşmuştu. Yani altın madalya ile gümüş madalya arasındaki fark sadece 0.2 saniyeydi. Dünyaca tanınan altın madalya sahibi rekortmenle, sadece bazı kişilerin ismini bildiği en yakın rakibinin arasındaki fark saniyenin onda ikisi kadardı. Bu örnek bize, küçücük bir farkın bazen nasıl çok büyük bir farka dönüşebildiğini gösteriyor. “0.2 saniyelik” bile olsa bir fark yaratmak için “Biraz Daha Fazla Prensibi”ni denemeye değer diye düşünüyorum. Biraz daha fazla başarılar dilerim.

Bir cevap yazın