BAŞARI YOLUNUN GÜZERGÂHI

Başarıya ulaşmak, hangi güzergâhı izlemesi gerektiğini bilen herkes için mümkündür. Şimdi birlikte kısa bir seyahate çıkalım ve geze geze başarıya doğru ilerleyelim.

  1. 1.      Durak: İnanç

Hayattaki her büyük girişimin başı inançtır. Ancak hedefiniz her neyse ona inanmaya başlamak yetmez. Çünkü yola koyulduğunuz andan itibaren şevkinizi kıracak pek çok engelle karşılaşırsınız. İnsanlar en çok da bu yüzden bir lidere ihtiyaç duyar. Olumsuzluklardan dolayı motivasyonları düştüğünde inancı sağlam bir kişinin gelip onları harekete geçirmesini bekler. Bu yüzden inancını koruyabilen kişiler, diğerleri tarafından içgüdüsel bir şekilde lider olarak benimsenir.

  1. 2.      Durak: Risk

Risk almak, başarının garantisi değildir. Ama risk almamanın, hayatınızı kısıtlı bir hale getirmesi kesin bir sonuçtur. Bu da size, yaşayacağınızı zannettiğiniz kayıplardan daha pahalıya mâl olur. Olumsuz ihtimalleri göze alamazsanız başarıyı yakalama şansınızı korkularınıza kurban etmiş olursunuz. Üstüne bir de “keşke”lerle dövünmeyi eklerseniz bu işten oldukça zararlı çıkacağınız ortada. Bu yüzden risk almaya istekli olmalısınız.

  1. 3.      Durak: Mücadele

Başarıya ulaşmak istiyorsanız mücadeleci olmak zorundasınız. Çünkü hayat size ne hak ettiğinizi verir ne de eşit davranır. Elde edecekleriniz, yalnızca uğruna mücadele ettiğiniz şeyler olur. İnsanların, şanslı ya da imkânları daha geniş oldukları için başarıya ulaştıklarını zannetmeyin. Dışarıdan öyle görünebilir. Ama onları başarıya götüren şey, mücadeleye sonuna kadar devam etme istekleridir.

  1. 4.      Durak: Vizyon

Belirgin bir vizyondan yoksun olmanın yani hayatta nereye doğru yol aldığınızı bilmemenin sizi güçsüz ve çaresiz bir halde bırakacağı açıktır. Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız yolun sonu “Herhangi Bir Yer Sokağı”na çıkacaktır ve emin olun ki orası pek de eğlenceli bir yer değildir. Bu yüzden hayal kurarak ve onu bir hedef haline getirerek yola çıkmalısınız. Etkileyici hiçbir sonucun kendiliğinden ya da tesadüfen gerçekleştiği görülmemiştir. Büyük başarılar, büyük hayallerden doğar.

  1. 5.      Durak: Beceri

Başarılı kişilerin çantaları birtakım becerilerle doludur. Yanlarında her zaman şunları taşırlar:

–       İnsanlarla iyi iletişim kurma becerisi

–       Öğrenme becerisi

–       Pazarlama becerisi

–       Liderlik becerisi

–       Etkili bir ekip üyesi olma becerisi

Güzergâhı tamamladık. Eve dönerken beceri alışverişinizi de yaparsanız başarı, yolunuzu gözler, bekletmeyin.

Bir cevap yazın