Başarı Para Gibidir!

Paranızı gençken değerlendirmeye başlarsanız giderek geliriniz katlanır ve daha çok gelir elde edersiniz. Kişisel gelişim yolculuğunuza da erken yaşlarda başlarsanız başarınız sadece artmakla kalmaz, katlanarak çoğalır.

Gelecekte Daha Fazla Seçeneğiniz Olur

Yıllar önce 60 yaşında olan bir kadınla tanışmıştım. Evinden idare edebileceği bir iş kurmuştu. Yaşının ona sağladığı avantajlı bakış açısına rağmen “geç” başlamasının, daha çok çalışmasını gerektirdiğini söylüyordu. “Her güne, olabildiğince erken başlıyorum, önümde fazla vaktim kalmadı ve zaman beni kovalıyor, ben önde, o arkamda…”

Ne kadar geç başlarsanız o kadar hızlı olmanız gerektiğini düşünürsünüz. Ancak hiçbir zaman geç değildir. Şairin dediği gibi:

“Geriye gidemezsin,

Öyleyse arkadaşım, yeni bir başlangıç yap,

Şimdi başla,

Ve yeni bir son yarat.”

Küçük Bir Adımla Başlayın!

Çoğumuz yola çıkarken yolun tamamını görmek, o yolda nelerle karşılaşacağımızı bilmek isteriz. Ama gerçek hayatta bu mümkün değildir. Zirveye ulaşmak için neler yaşayacağınızı, hangi zorluklarla karşılaşacağınızı tırmanmaya başlamadan öğrenemezsiniz. Ve genellikle her yolculuğa küçük bir adımla başlamak en iyi seçimdir. Çünkü büyük bir adım, küçüğüne göre daha riskli ve korkutucu olabilir. İlk adım başarıyla tamamlandığında ise bir sonraki adımı atmanızı sağlayacak olan güveni de kazanmış olursunuz. Ayrıca küçük bir adımla başlamak, önceliklerinizi belirlemenize ve işinize yoğunlaşmanıza yardımcı olur.

Eskiden beri uğraştığınız bir el işini ya da spor dalını bir başkasına nasıl öğretirsiniz? Karşısına geçip sadece “Haydi futbol oynamayı öğren bakalım” ya da “Bu tesisatı onar” diyemezsiniz. Onun yerine, yapılacak işleri parçalara bölerek ve bilgileri adım adım arttırarak aktarırsanız işin tamamını eksiksiz bir şekilde öğretmiş olursunuz.

Her adım, bir sonraki adımı da görmenizi sağlar. Karanlık bir yolda, elinde bir fener ile evine gitmeye çalışan bir kişiyi düşünelim. Fenerin ışığı ilk adımda, eve giden yolun tamamını aydınlatamaz belki ama o kişinin, evine ulaşmasını sağlar. Atılan her adım, bir sonraki adıma ışık tutar.