BAŞARI NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Başarılı olmak isteyen insanların çoğunun sorunu, başarıyı yakalayamamaları değildir. Önlerindeki en büyük engel, başarı kavramını yanlış anlamış olmalarıdır. Maltbie Babcock bu konuda şöyle der: “En yaygın ve bedeli en ağır hatalardan biri, başarılı olmak için ya dahi ya da sihirbaz olmak gerektiğini düşünmektir.” Başarı nedir? Neye benzer? Birçok insan için, başarılı insan aşağı yukarı şöyle bir şey:

1)      Bill Gates kadar zengin,

2)      Arnold Schwarzenegger kadar güçlü ya da

3)      Cindy Crawford kadar güzel,

4)      Albert Einstein kadar zeki,

5)      Michael Jordan kadar atletik,

6)      Walt Disney kadar yaratıcı…

Saçma görünebilir ama itiraf edemesek de gerçek bu.  Birçoğumuz başarıyı zihninde, olduğundan daha farklı biri olmak şeklinde canlandırıyor. Ancak maalesef 6 farklı kişi olmanız mümkün değildir!  Daha da önemlisi böyle bir şey istememelisiniz. Bu insanlardan herhangi biri gibi olmayı deneseniz de başaramazsınız. Ancak kötü bir taklit olabilir ve hayalinizdeki kişi olma şansını tamamen ortadan kaldırırsınız. Başarıyı zenginlik ve güç zannedenlere de Marilyn Monroe, Jim Morrison ve Kurt Cobain gibi mesleklerinin zirvesindeyken intihar eden ünlüleri hatırlatmakta fayda var. Bu konu açılmışken tatsız ama ilginç bir bilgiden de söz etmek istiyorum.

Zenginlik ve beraberinde getirdikleri gelip geçicidir. 1923 yılında dünyanın en zengin insanlarından oluşan küçük bir grup Chicago’da Edgewater Beach Oteli’nde bir araya gelmişti. Hepsi birbirinden zengin ve güçlü insanlardı. Servetlerinin toplamı, Amerika Birleşik Devletleri hazinesinden fazlaydı. Bu insanların akıbeti şöyle oldu:

  • Charles Schwab (dünyanın en büyük çelik şirketinin başkanı) beş parasız öldü.
  • Arthur Cutten (en büyük buğday spekülatörü) iflas etti.
  • Richard Witney (New York borsası başkanı) Sing Sing Hapishanesi’nden salıverildikten kısa süre sonra öldü.
  • Albert Fall (kabine üyesi) evinde ölebilmesi amacıyla affedilerek hapisten salıverildi.
  • Leon Fraser (Uluslararası Anlaşmalar Bankası başkanı) intihar etti.
  • Ivar Kreuger (dünyanın en büyük tekelinin başkanı) intihar etti.

Başarının tanımı herkes için farklıdır. Çünkü herkes birbirinden farklıdır. Bununla birlikte başarıya giden yol herkes için aynıdır. Başarıyı getiren ilkeler değişmez. Başarı; hayattaki amacınızı bilmeniz, kendinizi geliştirerek potansiyelinizin zirvesine ulaşmanız ve iyilik tohumları ekmenizdir. Bu tanım, başarının bir hedef değil, bir yolculuk olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın