BAŞARI İÇİN ÖĞRENME BECERİSİ GELİŞTİRMEK

Bilginin, insanlara büyük bir güç verdiği doğrudur. Bu güç, becerilerinizin sınırlarını aşmanızı sağlar. Eğitim, başarılı bir hayatın vazgeçilmezidir. William Butler’ın bir zamanlar dediği gibi: “Eğitim, bir kovayı suyla doldurmak gibi değil, bir ateş yakmak gibidir.”

Eğitime öylesine önem verin ki bedelini ödemekten keyif alabilecek bir hale gelin. “Hayatta, kaçamayacağınız iki şey vardır: Doğum ve ölüm” sözünü kim ettiyse eğitimin bedelini de buna eklemeliydi. Ancak bazı insanlar işle ilgili bir eğitimi ya da kişisel gelişimle ilgili bir semineri para harcamaya değer bulmazlar. Oysa eğitim, başarının kapılarını açabilmemiz için hepimizi birer çilingire dönüştürür.

Eğitim, ucuz değildir ve hiçbir zaman da olmamıştır. Hem para hem de zaman ister. Girişimciler, eğitimlere ücret ödemekten kaçamazlar. Çünkü ya eğitimin bedelini öderler ya da eğitimsizliklerinin bedelini öderler. Becerilerinizi artırmayı arzuladığınızda bunun için bir eğitimin ve biraz finansal yatırımın gerektiğini kabullenin.

Hayatın her alanında başarı göstermek istiyorsanız ömrünüz boyunca yeni bir şeyler öğrenebilmek için çabalayın. Beyin üzerine yapılmış olan geniş çaplı çalışmalardan sonra Psikolog Dr. Daniel Levitin şu tespitte bulunuyor: “Beyin, bir lastiğe benzer. Uyum sağlamaya ve değişmeye açıktır.”

Öğrenme becerimizi geliştirmenin en önemli yolu, meraklı olmaktan geçer. Bu yüzden ilgi alanlarınızı genişletin ve yeni bir şeyler öğrenmenin keyfini keşfedin. Araştırıp dağarcığınıza kattığınız bilgileri sohbetleriniz sırasında kullanın. Böylece hem olumlu imajınız güçlenir hem de sohbetleriniz herkes için daha ilgi çekici hale gelir. Sınırsız bir öğrenme potansiyeliniz olduğunu unutmayın. Popüler bir halk kahramanımızın da söylediği gibi, sonuçta “beyin bedava”, o yüzden bol bol kullanın!