Başarı İçin Mutlu Sonu Düşünün

Ön hazırlığa odaklı bir şekilde çalışmasıyla tanınan John Wooden, Amerika’nın en iyi koçlarından birisiydi. Her antrenmanda bir sonraki maçını ve amacını, zihninde canlandırırdı. Bunu yapmasının nedenini de şöyle açıklardı: “Fırsat ayağınıza geldiğinde artık hazırlanmak için çok geçtir.”

Kişisel gelişim koçu olan Tom James şöyle der: “Birçok insan, geleceklerini şekillendirmek için harcadıkları zamandan daha fazlasını, market alışverişlerini planlayarak harcar.” Sadece hayal kuranlarla, hayallerini gerçekleştirenler arasındaki temel fark, yeni fikirler ve çözümler bularak harekete geçme yetenekleridir.

Şimdi, hayallerinizin farkına varmak için gereken bilgiye sahipsiniz. Bilgi, kullanılmadığı sürece bir güç oluşturamaz. Sevgi, ifade edilmediği sürece yaşanamaz. Hayallerinizdeki harika hayatı yaşamak istiyorsanız tüm inancınızla ve kararlılığınızla bu hayatı elde etmek için uğraş vermelisiniz. En üst seviyeye ancak böyle yaparak yükselebilirsiniz. Her gün bir başkası için güzel bir şeyler yapın. Sevginizi bir başkasına aktarın ve gülümseyin. Birisinin hayatına dokunun.

“Mutlu bir son”u hayal edebilmek için önce arzuladığınız şeyin ne olduğunu bulun. Size enerji veren ve sizi mutlu edecek bir amaç… Bu amaç, her zaman hayalinizde canlandıracağınız o “mutlu son” olacak.

Nelere önem veriyorum? Yetenekli olduğum konular neler? Bu alanda başarılı olan kimler var, kimler bana rehberlik edebilir? Sonrasında, ilerleyeceğiniz yön için bir plan yapmaya başlayın. Yolculuk, yol haritası üzerinde kafa yormakla başlar. Soren Kierkegard şöyle der: “Hayat sadece geriye bakıldığında anlaşılır, ama ileriye doğru yaşanmalıdır.” Başlangıçta tüm rotayı bilemezsiniz. Ancak planınızı, her zaman gittiğiniz yöne göre yapmalısınız.