Başarı İçin Değişmek

Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu uğurda değişmeye istekli olmanız gerekir. Başarılı olmak için bu önemli yolculukta çok uzaklara seyahat etmeye hazır olmalısınız. Max De Pree şöyle demiştir: “Olduğumuz gibi kalarak, olmamız gereken yere ulaşamayız.”

Değişim, aşağıdaki nedenlerden ötürü, atmamız gereken en zorlu adımlardan birisi haline geliyor:

  • Çoğu kişi, sorunlarını onları çözecek kadar değil, sadece onlardan uzaklaşabilecek kadar değişiyor.
  • Çoğu kişi, hayat şartlarını iyileştirmek için kendisini değiştirmek yerine hayat şartlarını değiştirmek istiyor.
  • Çoğu kişi, aynı şeyleri aynı yollarla tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar almayı bekliyor.
  • Çoğu kişi, içinden gelerek değil, baskı hissettiği için değişmek istiyor.
  • Çoğu kişi, gerekli olduğu zaman ödemesi gereken bedellere direniyor, böylece gelecekte daha büyük bedeller ödeme riskini alıyor.
  • Çoğu kişi, değişimi, var olması gereken yardımcı bir olgudan çok, zorunlu ve acı verici bir eylem gibi algılıyor.

Sizi çok başarılı birisi haline dönüştürecek olan değişimleri uygulamaya gönüllü olmalısınız. Bunu yaparken de değişimin, gitmek istediğiniz yere ulaşmanızda gerekli ve yardımcı bir olgu olduğunu unutmamalısınız.

Öte yandan hayat serüveninde, çok da düşünmeden kolayca yol alabilmek gerçekten şaşırtıcıdır. Ancak bu yol, sizi başarıya ulaştırmaz. Zihninize, hasat için gereken tohumları ekmeden, olağanüstü başarılar toplamanız imkânsızdır.

Gordon Mac Donald, düşünme isteksizliğini “zihinsel tembellik” olarak adlandırır. Bunu da şöyle açıklar: “Baskı uygulanan toplumlarda, zihinsel olarak zayıf olan insanlar, insan ruhu ve ilişkileri için yıkıcı etkisi olan fikirlerin ve sistemlerin kurbanı olurlar. Kurbandırlar, çünkü onlara nasıl düşüneceklerini öğretmemişlerdir ve de onları, zihnin hayat boyu süren gelişimine hazırlamışlardır. Güçlü bir zihnin imkânlarına sahip olmadıkları için başkalarının düşüncelerine ve görüşlerine bağlı olarak yaşarlar. Yeni fikirler ve çözümler üretmekle uğraşmak yerine kendilerini kurallar, düzenlemeler ve planlarla dolu bir hayatı yaşamakla kısıtlarlar.”

Daha iyi bir şekilde düşünebilmek için düşünme eylemini önceliğiniz haline getirmekle işe başlayın. Düşünceleriniz üzerine kafaya yorabileceğiniz bir yer bulun. Bir tepenin üzerindeki aşınmış bir kaya parçasından, ofisinizdeki sandalyeye kadar her yer bu tanıma uyabilir, hatta bir yüzme havuzu bile.

Düşünceleriniz üzerinde yoğunlaşmak için bir zaman belirleyin. Düşüncelerinizi kaydetmenin bir yolunu bulun. Bunu “düşünce defteri” ya da telefon gibi bir araç yardımıyla yapabilirsiniz. Şimdiden başlayın ve her gün düşünmeye zaman ayırın.