BAŞARI İÇİN 5 STRATEJİ

ABD’nin en ünlü başarı stratejistlerinden John Maxwell ve Jim Dornan, ülkelerindeki pek çok kurumsal firmanın ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin danışmanlığını yapmışlar. Danışmanlık deneyimlerinden süzdükleri başarı stratejilerinden en önemli 5 tanesi şunlar:

1)      Blayın!

Sizi başlamaktan alıkoyan sebepleri farkına varmalısınız. Korku mu, mazeretler mi, mükemmeliyetçilik mi? Bunların hepsini bir kenara koyun ve hayallerinizi tanımlayarak amaçlarınızı yazın. Bunları gerçekleştirebilmeniz için iletişim kurmanız gereken insanların listesini yapın. Yapacağınız iş hakkında daha fazla bilgi edinin. Böylece yerine getirmeniz gereken görevlere daha iyi bir şekilde hazırlanmış olursunuz. Gerçekleştirebileceğiniz bir “ilk amaç” bulun ve devamında amaçlarınızı azar azar büyütün. Böylece edindiğiniz küçük başarılar size cesaret verecektir.

2)      Sevdiğiniz şeyi yapın ve yaptığınız şeyi sevin!

İnsanlar, tutkularının peşinden gittiklerinde daha başarılı ve mutlu oluyorlar. Bu yüzden severek ve tutkuyla yapabileceğiniz şeyi mutlaka keşfedin. Dünyanın neye ihtiyacı olduğunu sormayın. Size yaşadığınızı hissettiren şeyin ne olduğunu sorun. Sonra gidin ve bunu yapın. Çünkü dünyanın, gerçekten hayatlarını yaşayan insanlara ihtiyacı var. Ampulün mucidi Thomas Edison, bir şeyler icat edene kadar geçen zamanı “angarya” olarak değil “eğlence” olarak görmüştü ve dünyayı değiştiren şeyler icat etti. “Hayatımda bir gün bile çalışmadım” demiştir Edison: “Hep eğlendim.”

3)      Disiplini, en yakın arkadaşınız olarak görün!

Disiplin, “hayalperest” ile “hayalini hayata geçiren”, “sadece düşünen” ile “harekete geçen” arasındaki farkı yaratır. Bu yüzden zamanınızı iyi değerlendirin. Sonuca odaklanın ve hızınızı artırın. Planladığınız işi bitireceğiniz net bir tarih belirleyin. Sorunlarla karşılaşmayı işinizin doğal bir parçası olarak kabullenin. Sorunları işinize fazladan yüklenmiş ağırlıklar olarak görürseniz disiplin konusundaki kararlılığınızı yitirirsiniz.

4)      Yaratıcı düşünün!

Zorluklarla mücadele ederken iyi sonuçlar almak için yaratıcı olmalıyız. Yazar Napoleon Hill şöyle söylemiştir: “İyi fikirler, tüm zenginliklerin başlangıç noktasıdır.” Potansiyelinize ulaşmak için yaratıcılığınızı geliştirmelisiniz. Bazen mantık, yaratıcılığın önünü tıkar. Onaylanmama korkumuz da bizi her zaman kabul gören ama klişe fikirler öne sürmeye yöneltebilir. Bu yüzden cesaretimizi toplayıp sınırları zorlamamız gerekir.

5)      Doğru öncelikler belirleyin!

Ajandanızı en büyük önceliğinize en çok dikkati ve zamanı verecek şekilde düzenleyin. Zig Ziglar’ın şu sözü çok doğrudur: “Başarısızlığın ve mutsuzluğun en büyük nedeni, en çok istediğiniz şeyle şu an istediğinizi takas etmektir.”

Bir cevap yazın