Başarı Hangi Şartlarda Ortaya Çıkar?

Başarılı kişilerin kariyer hikâyelerini incelediğimizde hiç de zannettiğimiz gibi yükselen bir grafik çizmediklerini görürüz. Bir sürü ağır hezimet yaşamış fakat yeniden ve bazen sıfırdan başlamak zorunda kalmışlardır. Başarısızlıklarla, zor şartlarla ve stresle mücadele etmişlerdir.

Başarılı bir kişinin en başından beri çok iyi imkânlara sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ama iyi imkânların da size daha büyük sorumluluklar yüklediğini unutmayın. Ayrıca sorunlar hiç bitmez ve her koşulun kendine göre değişen bir zorluğu vardır. Bir kişinin maddi şartları ve eğitim seviyesi çok iyi olabilir. Ama ailesi otoriter ise onu kendi istedikleri için yönlendirmek adına iyi niyetle de olsa yoluna ciddi engeller çıkarabilirler. Bu tür örnekler çoğaltılabilir. Hiç kimse kolayca başarıya ulaşmamıştır, ulaşamaz da.

Çoğumuza basitmiş gibi görünebilir ama kendine inanmak ve güvenmek belki de en zor iş ya da en büyük engeldir. “Ah o fırsatlar benim önüme gelecekti, neler yapardım?” diyenleri duyar gibiyim. Ancak başarı öyle bir şeydir ki ne kadar tam tersi gibi gözükse de koşullardan bağımsız bir şekilde var olur. Başarıyı yaratmak için eğer fırsatınız olsa yapabilecek olsaydınız şimdi de gereken fırsatları meydana çıkarmanın bir yolunu bulurdunuz. Eğer fırsatları meydana çıkarmanın yolunu bulamayan bir kişiyseniz önünüze hazır bir fırsat geldiğinde onun kıymetini bilmeniz ve değerlendirmeniz büyük ihtimalle mümkün olmayacaktı. İnsan psikolojisi ve yaradılışı genellikle bu yönde hareket eder. Daha da önemlisi en başarılı insanların büyük çoğunluğu en zorlu şartlardan gelen kişilerden oluşur. Bu da başarının iyi koşullardan bağımsız oluşunun ispatıdır.