BAŞARI GETİREN DAVRANIŞLAR

Başarılı insanların davranış biçimleri ile tutumlarının nasıl olduğu araştırılmış ve ortak olanlar tespit edilmiş. Bu kişileri başarıya götüren davranış alışkanlıkları, başkalarına yol göstermek amacıyla “Doğru Tutumların Gücü” adlı kitapta derlenmiş. Kitabın yazarı Sam Glenn başarının yolunu şöyle tarif ediyor: “Hayatta daha başarılı olmayı arzuluyorsanız buna uygun olan davranışları ve tutumları tercih etmelisiniz. İnsanlarla daha iyi ilişkiler kurabilmek, sorunların üstesinden gelebilmek, hayallerinizi gerçekleştirebilmek ve performansınızı yükseltebilmek istiyorsanız işe, davranışlarınızı ve tutumlarınızı değiştirmekle başlamalısınız.”

1)      Sorumluluk alın!

Yaşamakta olduğunuz sorunlar için başkalarını suçlamaktan ve bahaneler üretmekten vazgeçtiğinizde, hayat karşısında yeni bir bakış açısı kazanırsınız. Eğer zihinsel ya da fiziksel bir engeliniz yoksa başka hiçbir bahaneniz olamaz. Olanaklarını son derece kısıtlayan fiziksel engellere sahip olan insanlar bile başarıya ulaşmak için güçlükleri yenebilmektedirler. Hiçbirimiz mükemmel bir hayat yaşamıyoruz. Hatalar yapacağız ve başarısız olacağız. Ancak hükümeti, diğer insanları ya da başka bir etkeni suçlamak bizi hayallerimize kavuşturmaz. Bu yüzden istediklerinizi elde etme ve hayatınıza yön verme sorumluluğunun yalnızca size ait olduğunu kabullenmelisiniz.

2)      Mizah duygunuzu devreye sokun!

Mizah duygusu, hayatın karşımıza çıkardığı dertlerle baş etmemizi kolaylaştırır. Hayatı, denizin dibinde verdiğimiz bir mücadele gibi düşünürsek; mizah, yüzeye çıkıp aldığımız derin nefes gibidir. Boğulmamak ve tekrar hayata devam edebilmek için o nefese ne kadar ihtiyacımız varsa mizaha da ruhen o kadar ihtiyacımız var. Espri yapmak için komedyen olmanıza gerek yok. Yaratıcılığınızı kullanın ve fıkra, anekdot gibi komik materyaller toplayın. Bunları kullanmaya başladığınızda kendiniz de çok eğlenecek ve mizah duygunuzu devreye sokmayı bir alışkanlık haline getireceksiniz.

3)      Kendiniz olun!

Bu kavram birkaç şeyi birden kapsıyor. İlki, dürüst olmak. Yalanlar er ya da geç ortaya çıktıkları gibi, ortaya çıkmasalar bile hissedilirler. Böylece karşınızdaki kişi belki de farkında bile olmadan size bir antipati duymaya başlar. Sonuç, insanlarla ilişkilerinizin sinsice kötüye gitmeye başlaması olur. Verdiğiniz sözü tutun. Eğer biraz yüksekten uçma eğiliminiz varsa bununla yüzleşin ve yavaş yavaş bu yönünüzü törpüleyin. “Yapamam” demek, “yaparım” deyip yapmamaktan çok daha olumlu bir izlenim bırakır. Hatalarınızı da sahiplenin. Başta zor gelse de bir süre sonra ne kadar rahatlatıcı bir duygu olduğunu keşfedip tadına varacaksınız. Üstüne üstlük insanların size karşı saygısının ne kadar arttığını görmek de şaşırtıcı ve keyifli olacak.

Bir cevap yazın