Barkod Okuyucu Nedir?

Farklı kalınlıklardaki çizgilerden ve bu çizgiler arasındaki boşluklardan oluşan barkod, verilerin yanlışsız bir şekilde başka bir ortama aktarılmasını sağlamaktadır. Barkod okuyucuları, barkodlu yüzeye yansıyan ışıkları çözümleyerek ve elektrik sinyallerine çevirerek çalışmakta olan cihazlardır. Barkod okuyucuları sayesinde, alışveriş süreleri ve stok takipleri daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Barkod Okuyucu Çeşitleri

Piyasada çok sayıda barkod okuyucu yer almaktadır. Veri hızları ve bağlantı şekilleri bakımından farklılaşan barkod okuyucular kablolu ve kablosuz olarak iki farklı okuyucuya sahiptir. Ayrıca klavyeli, USB girişli ve seri port girişli modelleri de bulunmaktadır.
Işık kaynağı ve kılıfına göre farklı türleri bulunan barkod okuyucu özellikleri doğrultusunda fiyatlandırılmaktadır. Işık kaynağına göre; laser, led ve iki boyutlu tarayıcı çeşitleri bulunan barkod okuyucuları, özellikleri bakımından birbirilerinden farklılaşmaktadır. Laser tarayıcılar, led tarayıcılara göre daha az dayanıklı olup, tek boyutlu kodları tarayabilmektedir. Kılıfına göre ayrılan okuyucuların ise; sabit tarayıcı, kalem tarayıcı, el tipi tarayıcı, PDA tarayıcı ve masaüstü tarayıcı çeşitleri bulunmaktadır.

Barkod Okuyucularının Avantajları Nelerdir?

Doğru bilgileri en kısa sürede aktaran cihazlar olan barkod okuyucular hızlı veri girişi sağlamasının yanı sıra, işçilikBarkod Okuyucu Nedir? maliyeti açısından da ekonomik avantajlar sağlayabilmektedir. Mağazalarda, iş yerlerinde, endüstride, satış ve pazarlama alanlarında kullanılan bu cihazlar, depo sayımlarının daha pratik bir şekilde yapılmasına ve daha hızlı bir şekilde çalışılmasına yardımcı olmaktadır. Kullanımı oldukça kolay  olan barkod okuyucuları, benzer ürünlerde meydana gelebilecek olası karışıklıklara engel olabilmektedir.

Kullanıcı hatalarını en aza indirmesi sebebiyle, en doğru bilginin hızlı bir şekilde alınmasına olanak tanımaktadırlar. Barkod okuyucuları bilgisayara kolayca bağlanabilmektedir. Ayrıca kullanımları da oldukça pratiktir. Bu sistem sayesinde, kısa sürede güvenilir bilgilerin hızlı bir şekilde toplanması mümkündür. Toplanan bilgiler, etkili bir şekilde yönetilebilmektedir.

Barkod okuyucu fiyatları için : http://www.barkodcarsi.com/barkod-okuyucular