Anlaşmalı Boşanmalar Ve Süreçleri

Günümüzde evlilikler farklı nedenlere bağlı olarak yolunda gitmemektedir. Bunlara bir sürü nedenler sebebiyet vermektedir. Evlilik kurumu çok ciddi bir müessese olup eşlerin birbirlerine olan saygı ve sevgisi çok önemlidir. Ülkemizde insanların mutlu olup evlilik yapabilmeleri için yasal nedenler bulunmaktadır. Bireylerini birbirlerini sevmeleri çok önemli olmakla birlikte anlaşarak evlilikler olduğu gibi görücü usulü evliliklerde ülkemizde sık görülmektedir. Ülkemizde yasal evlenme yaşı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşına gelen her genç erkek ve bayan kendi istekleri doğrultusunda ve ailelerinin de onayını alarak evlilik yapabilmektedirler. Evliliğin temeli mutlaka çok sağlam temellere dayandırılmalıdır ki sonuçta boşanmalar olmasın. Boşanma olayları günümüzde o kadar fazla olmaktadır ki neredeyse evlenenleri yarısı farklı nedenler ile boşanmaktadırlar.

Evliliklerde boşanmalar nasıl olmaktadır?

Evlikte boşanmalar anlaşmalı boşanma ve mahkeme kararı ile boşanma olmak üzere iki türlü olmaktadır. Anlaşmalı boşanma çiftlerin aralarındaki anlaşamadığı sorunları ortaklaşa verdikleri kararlar doğrultusunda yollarını karşılıklı bir şekilde ayırmasıdır. Anlaşmalı boşanma süreçleri çok kısa sürede mahkeme tarafından karara bağlanarak boşanma işlemleri gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda çiftler birbirlerinden ortaklaşa olan mal paylaşımlarını, velayet işlemlerini, nafaka sorunlarını anlaşarak mahkemeye geldikleri için sorunsuz bir şekilde mahkeme tarafından boşama işlemleri yapılmaktadır. Mahkeme tarafından yapılan zoraki boşanmalarda ise süreçler çok uzun zaman almakta ve mahkeme gerekli süre tanımaları yaparak çiftlerin aralarını bulmaya çalışmaktadır.

Evliliklerde anlaşmalı boşanmalarda süreç nasıl işlemektedir?

Evliliklerde anlaşmalı boşanma işlemleri çiftlerin ortak noktada birleşemedikleri gerekçesi ile medeni bir şekilde mahkemeye müracaat etmesidir. Anlaşmalı boşanma yapan çiftler daha eğitimli ve ortak olan değerlerini anlaştıktan sonra da birlikte yürütebilmektedir. Örneğin bir çocukları var ise bu çocuğun tüm masraflarını birlikte karşılayarak ve yasal günlerde bir araya gelerek çocuklarını en iyi şekilde bir gelecek sağlamaktadırlar. Anlaşmalı boşanmalarda mahkeme hemen çiftleri boşamaktadır. Anlaşmalı boşanan çiftler bazı zamanlarda kötü niyetli de olabilmektedir. Genelde maddi bağlamda olan çıkarlar nedeni ile ölen anne ya da babalarının maaşlarını alabilmek için boşanabilmektedirler. Günümüzde bu tarz yasal olmayan paraları almak için çok ciddi kamusal bir araştırma yapılmakta olup bu tür boşanmaların önüne geçilmektedir.