ANGELİNA JOLIE

Ünlü yıldız 1975 yılında Los Angeles’ta dünyaya geldi. Asıl adı Angelina Jolie Voight dir. Oyuncu bir ailenin çocuğudur. Angelina daha bir yaşındayken anne ve babası ayrılmıştır.

Finesse Model Management firması ile on dört yaşında iken modellik için anlaşma imzalamıştır.

Bu dönemde Meat Loaf,  Antonello Venditti ve Lenny Kravitz gibi ünlü isimlerin kliplerinde oynadı.

2002 yılında On altı yaşında iken okulun bitirerek tiyatroya adım atmıştır. Yıldız oyuncunun ilk profesyonel çalışması Cyborg 2 adlı film ile gerçekleşmiştir.

1995 yılında oynadığı Hackers adlı film ile hem yıldızı parlamış hem de rol arkadaşı olan Jonny Lee Miller ile tanışarak hayatında önemli değişiklikler yaşanmıştır.

Yıldız oyuncu, Love Is All There Is, Mojave Moon ve Foxfire, True Women gibi filmlerin ardından Golden Globe ödülünü kazanmıştır. Ayrıca George Wallace adlı TV filmi sayesinde Emyy ödüllerine aday olmayı da başarmıştır.1998 yılında Gia ile kendini dünya ya i tanıtmayı başaran ünlü oyuncu, Emmy ve Golden Globe ödüllerinin her ikisini de almıştır.

1999 yılında Jonny Lee Miller’ den boşanmıştır. Ünlü yıldız bu yıl içerisinde Girl, Interrupted adlı film ile Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştır.

2000 yılında Pushing Tin film setinde tekrar âşık olan ünlü oyuncu Billy Bob Thornton ile hayatını birleştirmiştir.

2001 yılında Lara Croft: Tomb Raider adlı film ile Angelina Joile, tüm dünya tarafından tanınan bir aktrist haline geldi.

2002 yılında Kamboçya’lı olan  Maddox Chivan adlı bir çocuğu evlat edindiler.2003 yılında ünlü oyuncu eşi ile yollarını ayırdı.

Life or Something Like It ve Mr.&Mrs. Smith filmlerinde rol aldı.2005 yılında annesini kaybetmiş olan Etyopya’lı Zahara Marley’i evlat edindi.

Bred Pitt ile beraber yaşamaya başlayan Angelina Joile çiftinin, Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir çocukları dünya ya geldi.

2006 tarihli The Good Shepherd film, A Place in Time belgesel ve A Mighty Heart adlı film ile altın küreye aday oldu.

Morgan Freeman’la çizgi roman uyarlaması olan Wanted ‘ ta rol alarak gişe rekortmeni olmayı başardı. Changeling adlı filmde başrol alması ile çeşitli ödüllere layık görüldü.

2013 yılında meme kanseri riskine karşı iki göğsünüde aldırdı.