AÇIKÖĞRETİMİ AVANTAJA DÖNÜŞTÜRMEK

Açıköğretim deyip geçmeyin! Yapabileceğiniz çok şey var. Hayatta hiçbir şey için geç değil. İyi bir planlama ve sıkı bir çalışmayla hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmanız mümkün. Örgün öğretimi tamamlama fırsatı bulamamış kişilerin neler yapabileceğine ve açıköğretimi nasıl avantaja dönüştürebileceklerine bir göz atalım.

Açıköğretimin en güzel tarafı hem çalışıp hem de üniversite mezunu olma imkânı sağlaması. Özellikle yolculukta öğrenci indiriminden faydalanmak da cabası. Peki, açıköğretim mezunu olduktan sonra kariyerimizi üst seviyelere taşıyacak ve yaşam şartlarımızı daha kaliteli hale getirecek neler yapabiliriz?

Liseyi ya da üniversiteyi açıköğretimde tamamladıktan sonra kamu personeli sınavlarına (KPSS’ye) hazırlanabilirsiniz. Sırtınızı devlete dayamak, mesai sorunu olmadan ve bol bol resmi tatil yaparak güzel çalışma koşullarına kavuşabilirsiniz. Eğer formasyon alırsanız öğretmenliğe bile adım atma fırsatı doğabilir. Ancak formasyon alma hakkı kaldırılabilir, yine de araştırmanızda fayda var.

4 yıllık bir örgün öğretim programını ikinci öğretim yoluyla da tamamlayabilirsiniz. Ancak bu, işinizden erken çıkmanızı gerektirebilir ve 4 yıl uzun bir zamandır. Kısacası oldukça yorucu olacaktır. Bu yüzden yine bazı kişiler için açıköğretime başlama yolunu seçmek daha iyi bir alternatif olabilir. Çünkü 4 yıllık eğitiminizi üstten ders alarak daha kısa zamanda bitirebilirsiniz. Sonrasında da yüksek lisans için örgün öğretime yönelebilirsiniz. Yüksek lisans ders saatlerinin daha esnek olması sizin için avantaj olacak. Yapacağınız yüksek lisans sizi sadece açıköğretim mezunu olmaktan çıkarıp diğerlerine yetişme fırsatı sunacaktır. En azından yükselebilmeniz için çoğu kurumsal şirkette prosedür gereği istenen üniversite ve yüksek lisans mezunu olma şartlarını yerine getirdiğiniz için önünüzde engel kalmayacaktır.