2014’ÜN EN ÇOK ARANACAK POZİSYONLARI NELER?

2014’e siyasi ve ekonomik olarak oldukça karmaşık girdik. Bu durum, iş olanaklarını azaltmış ve tüm sektörleri olumsuz etkilemiş olsa da umutsuzluğa kapılmaktan uzak durmalıyız. Moralimizi yükseltmek adına önümüzdeki maçlara bakalım ve bu yıl en çok aranacak ve yeni iş pozisyonlarının neler olacağına bir göz atalım.

En Çok Aranacak Pozisyonlar

Hareketlilik yaşanması beklenen sektörlerin başında e-ticaret, perakende, enerji, telekom, satış ve pazarlama geliyor. İş arama motorlarını birazcık dolaştığımızda en çok karşımıza çıkanlar özellikle satış ve e-ticaret oluyor. 2014’te tanışacağımız yeni pozisyonların arasında strateji ve risk yöneticisi, işveren markası yöneticisi ve sürdürülebilirlik yöneticisi gibi tanımlar yer alıyor. Bu yıl kariyer planlaması ve yeni iş arayışı döneminde olan kişilerin başvuru yaparken göz önünde bulundurmaları gereken iş pozisyonları listesi ise şöyle:

–         Bilgi teknolojilerine hâkim olan insan kaynakları yöneticisi ya da uzmanı

–         Sosyal medya iletişim yöneticisi ya da uzmanı

–          İş zekâsı uzmanı

–         Stratejik fiyatlandırma yöneticisi ya da uzmanı

–         Anlaşmazlıkların kanuna yansımasını, marka değerine zarar vermesini engelleyecek ve bu konudaki sorunları kendi içinde çözebilecek adalet birimleri için uzmanlar

–         M2M ürün yöneticisi

–         Risklerin erken teşhisini yapabilmek için iç kontrol sistem uzmanı

–         Sürdürülebilirlik yöneticisi

–         Bilgi Teknoloji (IT) uzmanları (Örneğin; veri madenciliği yazılımı uzmanı, veri analisti, yazılım geliştirme mühendisi, veritabanı yöneticisi.)

–         İnternet pazarlamacılığı yöneticisi ya da uzmanı

–         E-ticaret yazılımcısı ve yöneticisi

En Çok Personel Aranan Sektörler

Geçen yıla baktığımızda en çok personel alımı yapılan sektörlerin sağlık, inşaat, bilişim, perakende, üretim ve enerji olduğunu görüyoruz. En çok aranan pozisyonlar ise müşteri hizmetleri personeli, yazılım mühendisi, sağlık personeli, satış danışmanı, sosyal medya uzmanı ve mühendislik olarak karşımıza çıkıyor. Yönetici arayışının en yüksek olduğu pozisyonlar da satış ve pazarlama direktörü, mali işler direktörü, satın alma ve lojistik yöneticisi şeklinde sıralanıyor.

Önem Kazanan Nitelikler

Özellikle son beş yıldır teknolojideki gelişimin logaritmik bir ivmeyle tırmanması, her şeyi olduğu gibi iş dünyasının beklentilerini de hızla değiştiriyor. Küreselleşen piyasalarda uluslararası işbirliklerinin çoğalmasıyla artık ikinci yabancı dil bilmenin önemi arttı. Şirketlerde birbirlerine entegre halde çalışan departmanların artmasıyla da birden çok sektörde tecrübe sahibi olan kişiler öne çıkmaya başladı. Bu dönemde bizi diğerlerinden ayıracak en değerli özellikler ise şöyle sıralanıyor:

–         Değişimi yönetmek ve uyum sağlamak

–         Yaratıcı olmak

–         Hızlı karar almak ve uygulamak

–         İyi iletişim kurmak

–         Empati kurmak

–         Sürekli olarak kendini geliştirmek

–         Girişimci olmak

–         Teknolojiye yatkın olmak

–         Müşteri ve çözüm odaklı olmak